icmkraj
Menu

Naše štěstí a to, jak bude probíhat náš život, nezáleží vždycky jenom na nás samotných. Někteří lidé se už narodí do extrémně obtížných podmínek, které jim vyhlídky na úspěšný, komfortní život téměř znemožňují, jako se to stalo 15 milionům opuštěným nebo osiřelým dětem v Africe. A když se na druhé straně planety mohou vyhazovat tuny jídla z obchodních řetězců jen kvůli tomu, že nevypadají dokonale, ačkoli jsou stále perfektně zdravé, možná je na čase zamyslet se, jestli bychom neměli těm méně šťastným podat pomocnou ruku. Vždyť to, že my jsme tady a oni jsou tam, není o naší tvrdé práci a o zásluhách, ale prostě o štěstí, které jsme my měli a oni ne.

 

Velká pomoc může někdy začínat malým krůčkem, když ten krůček udělá mnoho lidí. Jedním z projektů, které jsou na takové pomoci založené, je i projekt Knit a square (Upleť čtverec). Kdokoli může uplést nebo uháčkovat jakékoli množství čtverců o velikosti 20 x 20 cm a z každých 35 takových čtverců se pak v Jižní Africe vytvoří jedna deka pro opuštěné nebo osiřené dítě, aby ho v noci mělo co hřát. jsou

Do projektu se zapojil také Ateliér Hliněnka, který působí pod DDM Ostrov Slaný. Od října 2015 do června 2016 se tam pravidelně scházela skupina důchodců a dětí od 8 let, kteří společně při popíjení čaje a povídání pletli a háčkovali jeden čtverec za druhým. Kromě toho, že se jim podařilo uplést celkem přes 250 kousků, dokázali také spojit dvě generace a vytvořit inspirující atmosféru a krásný zážitek. Velké díky patří také rodině Jouklíčkových, kteří přinesly napletených celkem 160 čtverců. Kolem a kolem se jich nakonec na Hliněnce sešlo 428kousků, což už za to rozhodně stojí.

13835683 1205511406165638 953459694 o

Kdybyste se chtěli zapojit a sami pro děti v Africe něco uháčkovat nebo uplést, snadno zjistíte více informací na adrese: upletctverec.wordpress.com. Písničku složenou přímo pro projekt si můžete pustit na youtube.com. Více o Hliněnce najdete na facebook.com/atelierhlinenkaslany. A pokud nevíte, jak plést nebo háčkovat, zastavte se v některém domově důchodců. Jsem si jistá, že tam někde čeká babička, která vám to moc ráda ukáže a ještě vám bude vyprávět, jak vypadal svět, když byla ona ve vašem věku.

 

Tak neváhejte a zapojte se. Deka, kterou tak

pomůžete vyrobit, pak zahřeje nejen vaše srdce, ale i jednoho malého člověka na druhém konci zeměkoule.

 

Vánoční strom splněných přání aneb Sny jsme plnili i v roce 2015

V sobotu 28.11. se kromě světel na náměstí rozsvítil také stromeček s vánočními přáníčky dětí z Dětského domova ve Slaném. Jde o již pravidelnou akci Ostrova, který společně s veřejností plní přání těch, kteří tráví Vánoce v domově. Osmnáct kluků ve věku od 8 do 16 let si přáli každý po třech dárcích; nejčastěji si psali o pánskou kosmetiku, oblečení, hračky a elektroniku.
Jak to celé funguje? Děti si napíší přáníčka, která se vždy během Slavností světel vyvěsí na stromek, ze kterého si je lidé mohou brát. Kdo si přáníčko vezme, přislibuje tím konkrétní dárek zakoupit. Tento rok se dárky nosily na Ostrov do pondělí 14.12. Sešlo se jich opět velké množství, za což všem zapojeným moc děkujeme.
Nejkrásnější část celé akce pak přišla ve čtvrtek 17.12., kdy děti z domova oslavily předčasné Vánoce při rozbalování dárků od veřejnosti. Oči jim zářily a úsměvy měly od ucha k uchu. A dospěláci kolem prožívali hřejivý pocit z toho, že se lidé ještě starají o to, aby měly všechny děti krásné Vánoce.
Širín Ježková

5 důvodů, proč se účastnit Velké ceny na autodráze

27 metrů, čtyři dráhy, vlastní či půjčená auta. Osm kol za rok a na konci vyhodnocení. O co se jedná? O Velkou cenu Slaného v závodech na jedné z největších autodráh v republice! Proč do toho jít a proč se účastnit pravidelně?

1. Je to prča

Autodráhy miluje snad každý, navíc je to perfektní způsob, jak se odreagovat s přáteli či s rodinou. Jezdí se rychle a ostře, ale ve skutečnosti se nikdo nemůže zranit. Adrenalin bez rizika? To zní přeci snově. Závody se navíc konají osmkrát do roka, takže se mohou stát pravidelnou událostí, kterou bude dělat celá banda pohromadě. Sdílením událostí se buduje vztah, neříká se to tak?

2. Soutěžit může úplně každý od šesti let

Pravidla sice říkají, že se může závodit do 99let, je-li Vám však více, vsadila bych ruku do ohně, že můžete přijít zrovna tak. Proč to zmiňuji? Naše závody opravdu nejsou nijak věkově omezeny, takže se mohou stát skvělým způsobem, jak zaměstnat dědečka s vnukem (nebo i babičku s vnučkou, proč ne).

3. Kreativitě se meze nekladou

Pokud si přinesete vlastní auto, můžete jezdit klidně s ním. A že si ho nemáte kde vyrobit? Tak se staňte členem modelářského týmu a můžete si auta vyrábět společně s ostatními, kteří se tomu věnují. Pohrajte si s tvarem, vybavením a tuněním auta, ať to potom sviští jako o závod.

4. Docházka se počítá

Na každém z osmi kol si najezdíte nějaké body, které se Vám na konci sečtou a podle jejich počtu se umístíte. Kdo chodí častěji, ten má samozřejmě i více bodů a větší šanci na umístění. Skvělé je na tom hlavně to, že si nemusíte lámat hlavu s tím, že se Vám závod třeba jednou zrovna nepovede. Příště to bude třeba zase lepší a nic ještě není ztraceno. Žádné pravidlo neříká, že kdo byl jednou poslední, nemůže být příště první.

5. Ceny nejsou k zahození

Meďáka Vám za vítězství nedáme, ale parádní pohár dostanete, stejně jako různé poukázky na nákup a náhradní díly do autíček, pokud si je sami vyrábíte. A kdo ví, třeba když se budete účastnit pravidelně a budete šikovní, můžete mít za pár let doma pěknou poličku plnou pohárů, nad kterými se budete moci hrdě kochat svými úspěchy.

Pro více informací se podívejte na http://srcslany.wz.cz/, nebo piště rovnou nám na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Širín Ježková


Nebuď trouba a přijď se podívat do Trouby!,,Moje děcka chodí na Ostrov na nějaké kroužky...",,Vážně? A na které? Mají tam zkušené pedagogy? Rozvíjí dostatečně všechny kompetence tvých dětí? Jak jsi spokojená se závěrečným zhodnocením?"Co? Cože? Nemůžu si vzpomenout ani jestli na keramiku chodí Boženka nebo Pepík. Ne, počkat, ten druhý kroužek je autodráha, tak to ta keramika bude asi Boženka... Dobrý, tak to vím. Ale na co se mě to ještě ptala? Na kompetence? Co jsou to kompetence? Jaký závěrečný zhodnocení? Cože?! A co to je vůbec za ženskou, že to všechno stíhá řešit, mít přehled a ještě vypadá jak z obálky časopisu? A proboha ať si nevšimne, že mám pokecaný tričko a odlupuje se mi podrážka na botě."No? Tak jak bys ty kroužky hodnotila?""Moc hezký, hele, fakt hezký. Tak já musím letět, čau." Nikdy jsem tam nebyla. Jsem ráda, že mám od dětí na hodinu pokoj, abych mohla v klidu nakoupit. Trhni si nohou, slečno kompetentní. Já na tyhle věci prostě nemám čas!A my Vás chápeme. Vždyť jsme taky jenom lidi, kolikrát také ženy a matky a jsme na tom ve výsledku úplně stejně. Jak s časem, tak s tou podrážkou u boty. Proto jsme pro Vás připravili jednu vychytávku. Na celý týden shromáždíme všechny materiály ze všech kroužků do jedné místnosti a vy si tak můžete udělat přehled o všem v klidu na jednom místě. No a příště už budete vědět, jak se s podobnou superženou vypořádat. Výstava bude v Galerii Trouba, která je hned vedle Kebabu, a tak se nemusíte trmácet nikam mimo město. Vstupné žádné není, děti můžete vzít s sebou, tak to prostě sfoukněte třeba cestou na třídní schůzky. Budeme tam pro vás celý týden od 8. do 12. června 8:30 - 16:30 (kromě pondělí, kdy otevíráme až od 14:00 ).Tak na viděnou, těšíme se na Vás a tu podrážku můžete zkrotit třeba takto: klikni.


Jeden den pro planetu – DEN ZEMĚModrá, zelená, žlutá – co je to? Přeci recyklace! Ta byla tématem celého letošního Dne Země. Akce k připomenutí důležitosti naší planety a toho, že se o ni musíme začít lépe starat, se letos odehrála na náměstí 21. 4. 2015 a účastnilo se jí přes 1000 lidí. Většina z účastníků byly děti, kterých se tu sešlo na 750 a kterým byla akce především určena. Akce spolupořádali EKO-KOM a.s. (odběr obalových materiálů), Elektrowin (elektroodpady), Asekol (ekektroodpady), a Zoopark Zájezd, který na akci přivezl živá zvířata.O tom, jak důležité je třídit odpad, se děti učili především neformální cestou. Na místě pro ně byla připravena spousta her, drobných soutěží a rébusů. Také se malovalo a všelijak různě tvořilo a to především na téma příroda: malovaly se obrázky Země, motaly se stonožky a aranžovaly květiny. Zkrátka vše, co k takovému Dni Země patří. Na místě byl také stánek s tříděním odpadů a tradičně se tvořily obrazce z víček od pet lahví.Počasí bylo krásné a pocit z tolika účastníků byl příjemný. Naše planeta nám dává vše, co potřebujeme k životu. A to, že ji musíme chránit, je třeba stále připomínat. Proto se na vás budeme těšit zase příští rok!Širín Ježková


Pět dobrých důvodů, proč jít na Keramický festival

Keramický festival. Ateliér Hliněnka na Ostrově. 12. - 14. března. Proč by tam jeden chodil? Protože pro to má 5 dobrých důvodů!

1. dobrý důvod: Relax, pohoda, zábava V dnešní době je málo míst, kam by si člověk mohl zajít odpočinout, zrelaxovat se a u toho třeba ještě okouknout nějakou tu kulturu. Tady máte příležitost naservírovanou na zlatém podnosu. Máte pocit, že vaší rodině schází společné zážitky a měli byste s tím něco udělat? Čekáme na Vás.

2. dobrý důvod: Vlastní tvoření Člověk tak kouká na všechny ty výrobky a říká si, že by nejradši taky něco stvořil. Jenže ne zítra, ani pozítří na nějakém kroužku, ale hned teď a tady! No tak jo, my s tím přeci počítáme. Na místě si budete moci ozdobit vajíčko, vytvořit ovečku nebo velikonočního králíčka a další krásné skopičiny.

3. dobrý důvod: Kecat do toho ostatním Není nad to, když může člověk čas od času nabýt dojmu, že jsou všichni zvědaví na jeho názor. Navíc když si někdo jeho názor zaznamená a pak s ním počítá ve vyhlašování cen, je to hotová oáza. Jo, to je fajn pocit, když může jeden mít na něco vliv. A my vám ten vliv dáme. O nejlepších z nejlepších výrobků totiž budete rozhodovat vy a odborná porota. Hustý? Hustý. K vyhlášení dojde v poslední den festivalu, 14.3.

4. dobrý důvod: Inspirace Každý tvořivý tvor občas dojde do bodu, kdy se mu přestanou hrnout nápady a zatouží načerpat inspiraci. Potřebujete nějakou? Tak na tomto festivalu jí bude až až. A pokud sami netvoříte, můžete výrobky pojmout jako inspiraci, jak si vyzdobit vlastní byt, dům či zahradu. A keramický doplňek je krásný doplněk, o tom žádná.

5. dobrý důvod: Zbavit se dětí (alespoň na chvilku) První dva dny festivalu budou pro děti jak dělané. Celý den si u nás budou moci tvořit, vyrábět, zkoušet nové věci a všelijak jinak skopičit. A to je fajn, když se děti mají dobře a zároveň se mají dobře i rodiče - někde úplně jinde. To je moc fajn.

Bonusový dobrý důvod: Chlubení seMaminky nám vždycky říkali, že vychloubat se není hezké. Není. Jenže občas každý z nás potřebuje malou pochvalu, a aby mohl být pochválen, musí také nejprve něco předvést. Tak zapomeňme ostýchavost doma a šup s vlastními výrobky na výstavu. My vás tam chceme! Předveťte nám až tři (ale ne více) výsledky vlastního tvoření a budete chváleni, až toho budete mít po krk. Akorát tedy noste jen do 9.3., jo? Díky moc.

Bonusový skvělý důvod: Je to zadáč. Jo, je to zadarmo.

Širín Ježková


Závody pro dospělé 27.2.

Rychlost. Rychlost je něco, čím je západní společnost téměř posedlá. Všimli jste si toho někdy?Raději než na ochranu přírody nebo zkvalitňování lidských vztahů věnujeme peníze na výzkumy, které nám přinášejí větší a větší rychlost. Kvalita internetu je měřena podle jeho rychlosti, v televizi obdivujeme nejrychlejší auta, na počítači bychom měli psát rychle, pracovat bychom měli, alespoň podle našich zaměstnavatelů, často také raději rychle, nežli moudře, rychle bychom se měli učit, růst a snad i žít.

Zní to jako šílenství, které se hrne strašnou rychlostí a ani neví kam.V některých případech to může mít následky katastrofální, ale někdy – řekněme si to upřímně – někdy je rychlost prostě skvělá. Nejrychlejší internet je prostě nejlepší internet, nikdo nechce čekat na načtení stránky pět minut. A rychlá auta... Ach, rychlá auta! Zvuk motoru, krajina měnící se za okny, adrenalin v krvi a zrychlený dech. Jenže prohánět se takhle po silnicích by bylo nejen nezodpovědné, ale také zatraceně nebezpečné. Takže co s tím? Autodráhy. Autodráhy, autodráhy, autodráhy. Jo.Kdo si s nimi jako malý nehrál? Nebo kdo po tom alespoň netoužil? A dejme si ruku na srdce, kdo si takhle nechce hrát do dnes?Dobrá zpráva je, že na Ostrově víme o malých dětech, které jsou ukryté v jádru dospěláků, a tak máme autodráhu k dispozici i pro ně. A nejen to, my máme pro dospěláky dokonce i závody! Čtyři proudy, osmadvacet metrů, nablýskaná fára a nejrychlejší vyhrává šampaňské. Závody pro dospěláky, 27. února od 18 hod. Přihlášky do 19.2. !!!Více info v Tamtamech a ode mne ještě jeden malý bonus:Víte, jaké auto je na českých silnicích nejrychlejší? Škodovka řízená strejcem z dědiny, ta je vždy v čele kolony.

Širín Ježková


Keramika je pro děti. Dospěláci mají Lexaurin a Xanax.Nebo?

Práce, nájem, účty, nákup, rozbila se pračka, šéf zase něco chce, děti zase něco chtějí... Jeden aby se z toho zbláznil. A na odpočinek není čas, leda si večer sednout k televizi. Starosti se valí a člověk si říká, jak rád by byl zase na chvilku dítětem a jen tak si hrál, tvořil a "vypnul".No a proč ne?

Na Hliněnce si každou středu hňoucají z hlíny dospěláci! Je tam klid, příjemná atmosféra, člověk hodí do kasičky pade na hodinu a může si tvořit, co se mu zachce. Kolem běhá usměvavá Jiřinka, která tu pomůže, tam poradí a jinak má člověk úplný klid. A zabořit prsty do hlíny už člověka zbaví nějakého toho napětí. Navíc odnést si pak domů ty krásné výrobky taky není vůbec na škodu. Člověk ušetří za prášky i za psychologa, domů se vrací s úsměvem na tváři a o pár žaludečních vředů lehčí. Protože tvoření není jenom pro děti a kdo zapomene tvořit, zapomene jak odpočívat.Času je na to habaděj, ve středu se začíná od 16:00 a zavírá se až ve 20:00. A jestli nemáte komu strčit děti na hlídání, přijďte klidně v pondělí mezi 15,30 a 17,30, kdy si rodiče hňoucají i se svými malými poklady. Dopředu se hlásit nemusíte, prostě přijďte, kdykoli na to dostanete chuť.

A pamatujte, jak řekl Joey Reiman: Než začnete být tvořivý, musíte být odvážní. Tvořivost je osud, ale odvaha je cestou.

Širín Ježková


Kdopak jsi? Přichází čas na Karneval!

Jaké by to bylo, kdybych nebyla mnou, ale někým jiným... Po celý život jsme věrni jedné identitě, kterou jsme si v průběhu života vybudovali a již žijeme každý den. Ale co kdyby to bylo jinak? Co kdybychom si mohli vybrat, kým budeme?

Karneval! Magická akce, která otevírá člověku možnost být kýmkoli, kým se mu jen zachce. Už od pradávna lidé používali masky, aby byli schopni vyjádřit svůj vnitřní svět, nebo ho naopak vyměnili za svět úplně jiný. Skrze masky můžeme vyjádřit co obdivujeme, co je nám blízké a jaký je náš svět, ale také si zkusit život ze zcela jiného pohledu: jak bych se asi cítil jako pirát, jako princezna, jako motýl?

Otevřete pomyslná dvířka kreativity a dovolte svým dětem, aby prozkoumávaly svět rozdílných identit pomocí kostýmů, které si mohou zapůjčit na Ostrově i připravit doma. K velké přehlídce kostýmů pak dojde 25. ledna v Hejtmanském dvoře na Masarykově náměstí ve Slaném. Oblečte své dítko a sledujte, jak se jeho chování mění k obrazu kostýmu svého. Je to zkrátka nezapomenutelný a obohacující zážitek! Na místě navíc bude připraveno mnoho her, diskotéka, kde se to bude tajemnými bytostmi jen hemžit a klaun, který bude předvádět divy s nafukovacími balónky a obřími bublinami.Nenechte si ujít možnost poslat své ratolesti vstříc zážitku, který je nejen pobaví, ale také rozšíří jejich svět o další možnosti a zkušenosti. Karneval v dětském světě prostě nesmí chybět!

Širín Ježková


eMsport Slaný | Flexy kuchyně Slaný | GRAFOSKLO | Doprava Ohem | DDM Ostrov Slaný | Krouhárna zelí | lékař Slaný - Vilde | Veterina Velvary | Novaveterina-slany.cz | Rottex | Rudle.cz


Nahoru